.
۱۳۹۶/۰۶/۲۱

در کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی استان تصویب شد؛

تدوین شناسنامه و طراحی پایگاه داده فرهنگی و راه اندازی هفته فرهنگی شهرستان ها

با حضور معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان در محل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی  استان در محل اداره کل  تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی،  سید جواد حسینی در این جلسه گفت: هفته فرهنگی شهرستان های استان  با هدف شناخت فرهنگ و عناصر آن، تقویت هویت بومی و محلی و هم راستا با هویت ملی و دینی، جریان سازی فرهنگی، غنی سازی اوقات فراغت و انسجام اجتماعی با رویکرد  افزایش سرمایه اجتماعی در 28 شهرستان استان پس از ماه های محرم و صفر برگزار خواهد شد.
وی افزود: جشنواره های غذا، لباس، صنایع دستی، اقوام، آئین ها و سرودها در قالب هفته فرهنگی شهرستان ها اجرا خواهد شد.
معاون استاندار با اشاره به تدوین شناسنامه فرهنگی و اجتماعی شهرستان ها افزود: شناسنامه فرهنگی و اجتماعی شهرستان های استان به عنوان بانک جامع و مانع اطلاعاتی و داده های آماری یکی از ارکان مهم در تصمیم سازی و برنامه ریزی دقیق مدیران شهرستان برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان خواهد بود.
وی افزود: شناسنامه فرهنگی و اجتماعی  این امکان را برای مسئولین بوجود می آورد تا با برنامه ریزی در راستای رفع محدودیتها تلاش و در ارتباط با افزایش قابلیتها و توانمندی های شهرستان اقدامات اثربخشی را انجام دهند.
معاون استاندار در ادامه با اشاره به محتویات بانک اطلاعاتی فرهنگی و اجتماعی شهرستان ها گفت:  اطلاعات مربوط به جغرافیای طبیعی، جغرافیای انسانی، جمعیت، اطلاعات تفصیلی بخش ها، پیشینه تاریخی شهرستان، ترکیب جمعیتی قومی و قبیله ای، آداب و رسوم و باورهای اجتماعی، گویش های محلی،  ابعاد فرهنگی، کتابخانه ها، سینماها و کانون های فرهنگی هنری از جمله موارد مندرج در شناسنامه فرهنگی اجتماعی شهرستان ها است.
 وی افزود: در این شناسنامه اطلاعات  اماکن گردشگری و اقامتی، میراث فرهنگی، صنایع دستی،اماکن زیارتی، فضاهای تفریحی، وضعیت عمومی فضای سبز، مجموعه کتب و مقالات  درباره تاریخ ، فرهنگ ، جغرافیا ی شهرستان، نام چهره های سرشناس و ذی نفوذ شهرستان، آموزش و پرورش،  دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و فنی نیز درج خواهد شد
حسینی تصریح کرد: اطلاعات مربوط به  اماکن مذهبی، مدارس علمیه، موقوفات شهرستان، اماکن ورزشی، بهداشت و درمان، شوراها  و سازمانهای مردم نهاد، نهادهای صنفی و تخصصی، نشریات محلی، فعالیت های فضای مجازی و آسیب های اجتماعی نیز از جمله  دیگر موارد مندرج در این شناسنامه خواهد بود.
 معاون استاندار در ادامه گفت: سامانه نرم افزاری این شناسنامه با هدف تجمیع بانک اطلاعاتی فرهنگی اجتماعی شهرستان ها نیز بزودی طراحی و راه اندازی خواهد شد.
معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه جلسه با اشاره به رشد سایت های همسریابی  گفت: سامانه ها و سایتهای غیر مجاز همسریابی با رویکرد ایجاد روابط غیرمتعارف شکل می گیرد که جدی ترین آسیب رساننده به خانواده است و کارکرد این سایت ها نیز اغلب همسرگزینی موقت است.
حسینی با بیان اینکه افرادی که سراغ اینگونه سایتها می روند بیشتر هدفشان ازدواج موقت است، اظهار کرد:  بر اساس مصوبه جلسه بیست و هشتم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه راه‌اندازی مراکز و پایگاه‌های همسریابی در فضای مجازی تنها با اخذ مجوز از وزارت ورزش و جوانان صورت می‌گیرد
وی افزود: هیچ نهاد یا دستگاه دیگری در کشور اجازه صدور مجوز برای سایت‌های همسریابی را ندارد و سایت های فاقد مجوز در این زمینه باید به دادستانی و نیروی انتظامی معرفی و جمع آوری شوند.
حسینی تصریح کرد:تاکنون تنها سامانه ملی همسان گزینی با رویکردی خاص برای تسهیل ازدواج جوانان از وزارت ورزش و جوانان مجوز فعالیت گرفته است و نحوه فعالیت آن نیز بدین شرح است که دختران و پسران را به یکدیگر معرفی نمی‌کند بلکه واسطه‌‌های ازدواج که افراد مورد اعتماد مردم و خانواده‌ها هستند در این سایت فعالیت می‌کنند. این افراد اطلاعاتی که از دختران و پسران به منظور همسریابی در اختیارشان گذاشته‌اند را به اشتراک می‌گذارند.
معاون استاندار در ادامه گفت: سمن ها و گروه های فرهنگی باید برای توجیه و هدایت جوانان در زمینه ازدواج فعال شوند تا ازدواج در مسیر درست و صحیح صورت پذیرد.
وی با اشاره به راه اندازی 28 پارلمان زنان در این استان طی ماه های اخیر اظهار کرد: 25 شهریور ماه نیز پارلمان استانی زنان راه اندازی می شود.
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۶۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان
www.pishkhan.khorasan.ir