.
۱۳۹۶/۰۶/۲۲

دکتر حسینی:

رشد ۹ برابری مشارکت مردم در هفتمین جشنواره کتاب خوانی رضوی

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این جلسه گفت: هفتمین جشنواره کتابخانی رضوی در راستای ترویج فرهنگ و سیره رضوی و گسترش فرهنگ کتابخوانی در سه بخش مکتوب، الکترونیک و فضای مجازی برگزار شد. 72هزار و 785 نفر در این جشنواره شرکت کردند که نسبت به ششمین جشنواره میزان مشارکت از رشد 9 برابری برخوردار بود.
وی افزود: 52 درصد از شرکت کنندگان در این جشنواره را کودکان، 12 نوجوانان و 35 درصد را بزرگسالان شامل می شدند که مشارکت 52 درصدی کودکان قابل توجه و شاخص مهمی است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: 2 هزار و 950 نفر از شرکت کنندگان در این جشنواره اتباع خارجی و 828 نفر از اداره کل زندانهای استان بودند. زندانها، پادگانها، قطار، اتوبوس و هر مکانی که انسانها مجبور به توقف در آن هستند اماکن مناسبی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی هستند.
حسینی ادامه داد: مشهد کانون تولید فضیلت است. موضوع کتابخوانی رضوی در راستای ترویج فرهنگی رضوی باید توسعه یابد.
وی در ادامه با اشاره به وجود قرائت خانه های غیرمجاز در مشهد گفت: سوء استفاده تجاری و ترویج روابط نامتعارف از اثرات منفی فعالیت مراکز غیرمجاز مطالعه در سطح شهر است لذا باید برای ممانعت از فعالیتهای غیرمجاز فرهنگی بر کتابخانه ها و مراکز فرهنگی مجاز نظارت وجود داشته باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی به شناسایی 28 مرکز غیرمجاز مطالعه ویژه کنکوریها در سطح شهر مشهد اشاره و بیان کرد: برای جلوگیری از فعالیت مراکز غیرمجاز مطالعه باید گروهی متشکل از کارشناسان زبده نهاد کتابخانه های عمومی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و نیروی انتظامی راه اندازی شود.
وی ادامه داد: این تیم باید در بازدید با رویکرد ایجابی از این اماکن، آن مکانهایی را که فعالیت خود را به خوبی انجام می دهند ترغیب به اخذ مجوز کند و مراکزی را که با هدف سوء استفاده اقتصادی شکل گرفته اند تعطیل نمایند.
حسینی خلاء همکاری بین بخشی را از دلایل رشد مراکز غیرمجاز ذکر و بیان کرد: برای جلوگیری از رشد قارچ گونه مراکز غیرمجاز مطالعه باید محیط های مختلفی در سطح شهر مطابق با استانداردهای لازم طراحی شود.
وی افزود: بهترین مکان برای راه اندازی قرائت خانه، مراکز مرتبط با آموزش و پرورش و مدارس می باشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در پایان  با اشاره به اعتبارات نهاد کتابخانه های عمومی استان، گفت: در قالب برنامه ششم توسعه مجموع اعتبار برآورد شده برای نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی 442 میلیارد و 200 میلیون ریال است و سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمد شهرداری نیز باید محقق شود.
 115 کتابخانه نهادی، 87 کتابخانه‌ مشارکتی و چهار کتابخانه مستقل در سطح استان 6 میلیون و 400 هزار نفری خراسان رضوی دایر است.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۷۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان
www.pishkhan.khorasan.ir