.     .     .
۱۳۹۶/۱۰/۲۱

استاندار خراسان رضوی:

۴۰ درصد صادرات استان، تولیدات کشاورزی است

با حضور استاندار خراسان رضوی و معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، مراسم تجلیل از تولیدکنندگان و کشاورزان برتر ملی استان، برگزار شد.

با حضور استاندار خراسان رضوی و معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، مراسم تجلیل از تولیدکنندگان و کشاورزان برتر ملی استان، برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این مراسم گفت: 40 درصد از صادرات این استان مربوط به تولیدات بخش کشاورزی است و این نشان از ظرفیت و قابلیت بالای کشاورزی استان برای حضور در بازارهای جهانی دارد.
وی با اشاره به مشکلات حوزه کشاورزی از جمله کم آبی، سرمازدگی و حوادث غیرمترقبه، افزود: علیرغم این وضعیت در سه چهار سال اخیر شاهد رشد و توسعه بخش کشاورزی استان بوده ایم و همراهی کشاورزان، دانشگاهیان، محققان و کارشناسان موجب شد تا شاهد انتخاب 17 تولید کننده و بهره بردار کشاورزی استان در سطح ملی باشیم.
استاندار خراسان رضوی به نامگذاری امسال اشاره و اظهار کرد: با برنامه ریزی و هدف گذاری می توان به اهداف کشاورزی و تحقق سهم این بخش در اشتغال رسید.
رشیدیان با بیان این که  امسال 200 میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است؛ ادامه داد: 90 میلیارد ریال نیز تسهیلات کم بهره برای این بخش منظور شده است.
اسکندر زند رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: سالانه به میزان غذای 15 میلیون نفر در کشور ضایعات غذا داریم. این میزان ضایعات غذایی در حالی است که همه فشار امنیت غذایی کشور بر دوش بخش کشاورزی قرار دارد.
وی بخش کشاورزی را ستون اصلی امنیت غذایی توصیف و بیان کرد: امنیت غذایی در سه بخش تولید، کاهش ضایعات و مدیرت مصرف صحیح قابل تعریف و برنامه ریزی است.
معاون وزیر افزود: این در حالی است که با فشار بیش از حد به بخش کشاورزی و تولید هم اکنون این بخش تحت فشار نابجایی قرار دارد. کاهش ضایعات و تصحیح الگوی مصرف تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته است. سال 1379 سرانه مصرف شکر 25 کیلوگرم بود و در سال 1394 این میزان به 30 کیلوگرم افزایش یافت.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: هم اینک شاهد فشار اقلیم شامل کمبود آب، وضعیت هوا و خاک نیز بر بخش کشاورزی هستیم. چند اقدام از جمله افزایش سرمایه بخش کشاورزی، روانسازی بازار، آسان سازی و رواج فناوری در بخش کشاورزی و دانش افزایی ضرورت دارد.
وی گفت: راه نجات کشاورزی کاهش ضایعات، افزایش دانش کشاورزان و افزایش فناوری است. در همین راستا اجرای یک میلیون هکتار طرح توسعه آبیاری نوین در سطح کشور و دیگر سرمایه گذاری های موجود در بخش کشاورزی بی سابقه است. بخش کشاورزی نجات دهنده اقتصاد کشور است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
17 تولیدکننده و کشاورز خراسان رضوی در چارچوب سی و سومین دوره انتخاب کشاورزان نمونه کشور به عنوان نمونه ملی برگزیده شده اند.
363 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی استان خراسان رضوی فعالیت دارند و تولید سالانه محصولات باغی، زراعی و دامی این استان هشت میلیون تن است.
سالانه یک میلیون و 200 هزار هکتار زمین در این استان زیر کشت 83 نوع محصول می رود که 900 هزار هکتار از این سطح مربوط به زراعت و 300 هزار هکتار آن باغ است.
بخش کشاورزی 28 درصد اشتغال و 30 درصد صادرات غیرنفتی استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.
 
 
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۷۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید