.     .     .
۱۳۹۶/۱۰/۲۳

معاون استاندار:

سیاست دولت امنیت پایدار و مردم پایه در مرزها است

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، مدیرکل ارزیابی و رسیدگی به شکایات، مدیرکل امنیتی انتظامی جلسه بررسی مسائل مختلف مرز و شهرهای مرزی برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، مدیرکل ارزیابی و رسیدگی به شکایات، مدیرکل امنیتی انتظامی جلسه بررسی مسائل مختلف مرز و شهرهای مرزی برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این نشست موقعیت استان را از حیث مرز منحصر به ‌فرد دانست و اظهار داشت: با 8 شهر مرزی و بیش از 830 کیلومتر مرز مشترک با دو کشور افغانستان و ترکمنستان که 16 درصد مرزهای کشور و 9 درصد مرزهای خشکی را به خود اختصاص می‌دهد، جایگاه ویژه ای داریم.
وی افزود: اکثر 8 شهر مرزی استان تلفیقی هستند که برادران تشیع و تسنن با آرامش و مسالمت‌آمیز و با رویکرد وحدت با یکدیگر زیست می‌کنند.
معاون استاندار با بیان اینکه سیاست دولت ایجاد امنیت پایدار و مردم پایه در مرزهاست اظهار داشت: این سیاست از طریق نقش دادن نیروهای مردمی، اقتصادی کردن مناطق مرزی و پایداری اشتغال و کار در این مناطق قابلیت تحقق دارد.
وی افزود: در همین راستا بحث تعاونی مرزنشینان و سود ناشی از فروش سوخت، بحث ایجاد مراکز تجاری و اقتصادی مثل مناطق ویژه اقتصادی را دنبال می‌کنیم.
حسینی گفت: یکی از مباحث مهم مرز و بحث آبخیزداری است که در دو بخش بندهای تغذیه‌ای و بندهای تثبیتی باید دنبال شود در این راستا حفظ روان آب‌ها و جلوگیری از تخریب و فرسایش خاک و تغذیه منابع آبی زیرزمینی موردنظر می‌باشد.
وی تصریح کرد: فعالیت‌های مثبت در قلمرو آبخیزداری در مرز می‌تواند هر سه قلمرو در پوشش دهد. حفظ پوشش‌های گیاهی و حفظ و تثبیت جمعیت نیز اهداف دیگری است که در این راستا موردنظر قرار می‌گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی بابیان اینکه در استان 8 رودخانه وجود دارد که آب آن از کشور خارج می‌شود و فرسایش خاک را به همراه دارد اظهار داشت: متأسفانه طی 10 سال گذشته 3 هزار و 300 روستا خالی از سکنه شده که عمدتاً در مناطق مرزی می‌باشند و همین موضوع باعث شده است حاشیه شهرهای ما 2 برابر شود.
وی گفت: این موضوعات ضرورت پررنگ کردن مشارکت مردم و اقتصاد مرز را بیشتر عیان می‌کند. در همین راستا بحث حریم مرز مطرح است که از سال 62 پیگیری شده و در سال 85 حریم مرز با مناطق قرمز و زرد مطرح‌شده است.
حسینی تصریح کرد: اخیراً تلاش کردیم برای اقتصادی شدن مناطق مرزی حریم مرز را کوچک کنیم و از مناطق قرمز و زرد بکاهیم تا امکان فعالیت اقتصادی برای ساکنین مرز فراهم شود.
 معاون استاندار در ادامه گفت: در راستای حریم مرز مبلغ 5 میلیارد تومان برای مرزنشینانی که از این حیث خسارت‌دیده‌اند در نظر گرفته‌شده است که 3.5 میلیارد آن پرداخت و مابقی هم با کار کارشناس برای مرزنشینان در حال انجام است
 وی در پایان اظهار داشت: باید تلاش کنیم مرزنشینان که نگاهبانان اولیه امنیت کشورند از حیث اقتصادی وضعشان بیش‌ازپیش بهتر شود.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۴۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید