.     .     .
۱۳۹۷/۰۸/۱۸

استاندار خراسان رضوی :

مقابله موثر در شرایط تحریم نیازمند انعطاف و اختیار بیشتر استانهاست/بی توجهی به ظرفیت شمال شرق کشور برای مناطق آزاد

استاندار خراسان رضوی گفت : شرایط تحریم و جنگ اقتصادی و اقدام و مقابله موثر در این حوزه نیازمند انعطاف بیشتر قوانین و افزایش اختیارات استان ها برای عمل به تناسب شرایط ، ظرفیت ها و توانمندی هاست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛ علی رضا رشیدیان در هشتاد و نهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت : در این جنگ اقتصادی تحمیلی که به بیان رهبر معظم انقلاب اتاق جنگ آن در وزارت خزانه داری آمریکاست نقش وزارت اقتصاد و دارایی برای مقابله با سیاست های ظالمانه آمریکا برجسته است .
 وی اظهار کرد : در این میان باید موضوع انعطاف در قوانین و آیین نامه ها و اختیارات بیشتر استان ها و تقسیم آن بین دستگاه های مختلف نه تنها در این وزارتخانه که بخش های مختلف به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت : ظرفیت های خراسان رضوی در حوزه های تولید ، صنعت ، معدن ، کشاورزی قابل توجه است و فقط در حوزه معدنی ،این استان قطب تولید آهن و فولاد است چنانکه ایجاد ظرفیت12 میلیون تنی تولید گندله در سنگان خواف برای جلوگیری از خام فروشی طی دولت تدبیر و امید و رشد جهشی در تولید کنسانتره از سندهای افتخار این دولت است.
وی افزود : ضمن آنکه در تولید گوگرد و محصولات دیگر فولادی هم در این سالها رشد خوبی داشتیم .
وی عنوان کرد : در حوزه کشاورزی هم با وجود کم بارشی و محدودیت شدید منابع آبی همچنان شاهد رشد تولید هستیم و در بسیاری از محصولات رتبه اول تا سوم را استان داراست در عین آنکه اضافه برداشت از منابع آبی استان هم کاهش یافته است.
به گفته وی ، هم اکنون 680 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از منابع آبی دشت ها کاهش یافته و با تداوم طرح های افزایش بهره وری آب و ارتقا راندمات تولید بخش کشاورزی می توانیم به نتایج بسیار مطلوبی دست یابیم.
 
*انتقاد مجدد استاندار از عدم قرارگیری دو منطقه ویژه استان در لیست مناطق آزاد تجاری
استاندار خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه در این میان استان در حوزه گمرکا و ظرفیت های ترانزیتی هم از شرایط خوبی برخوردار است چنانکه با 4 منطقه مرزی ومحاسبه فرودگاه مشهد 5 مرز فعال ترانزیتی در استان وجود دارد.
رشیدیان افزود : در شرایط کنونی نیازمند تسهیلات و انعطاف بیشتر برای ورود مواد اولیه و ظرفیت بیشتر برای صادرات استان هستیم .
وی با بیان اینکه استان با شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی می تواند با محوریت تولید برای صادرات متمرکز شود، اظهار کرد : می توان از ظرفیت های تولیدی و صنعتی استان با هدف ایجاد ارزش افزوده برای تولید صادراتی بهرهگرفت که خود راهکاری برای مقابله با تحریم هاست.
وی تصریح کرد : در این شرایط موضوع تصویب و تبدیل دو منطقه ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون استان به منطقه آزاد می توانست کمک بسیار موثری به این موضوع باشد که محقق نشد.
وی عنوان کرد : در موضوع توزیع مناسب مناطق آزاد برای منطقه شمال شرق کشور که با ظرفیت های بسیار گسترده ، بیشترین نقش را در صادرات دارند متاسفانه اقدام موثری نشده است.
وی اظهار کرد : علی رغم وعده ها و مصوب شدن آن در شورای عالی مناطق آزاد و حمایت مجمع نمایندگان استان از تبدیل این دو منطقه ویژه به آزاد و نیز اعلام دفاع کمیسیون اقتصادی مجلس ، این امر مغفول ماند و موقعیتی که می توانست در این شرایط برای استان و کشور بسیار موثر باشد همچنان به صورت منطقه ویژه اداره می شود. 
 
*ضرورت افزایش اختیارات بانکها 
وی در ادامه با اشاره ظرفیت بالای بانک ها در جذب سرمایه گفت : بانکهای استان در سالهای گذشته در اعطا و جذب تسهیلات همکاری خوبی داشتند اما با متوسط کشور فاصله داریم که رفع این مشکل نیازمند افزایش اختیارات این مجموعه در اعطای سقف تسهیلات و مانند آن است.
استاندار خراسان رضوی تاکید کرد : در عین حال باید بر روی شناسایی بازارهای مالی جدید کار کرده و صرفا متکی به این حوزه نباشیم .
وی با بیان اینکه بخش خصوصی استان بسیار توانمند است و خود می تواند ظرفیت خوبی برای این حوزه و حل برخی از مشکلات بویژه در حوزه تبادلات ارز در شرایط کنونی باشد.
وی با اشاره به حجم صادرات 2 میلیارد دلاری سال گذشته استان و 700 میلیون دلاری واردات گفت : اگر اعتماد بیشتر و مکانیزم مناسبی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دیده شود می توان به نوعی ضمن تامین نیازهای استان و کشور در تبادلات آنها مشکل نقل و انتقال ارز را هم حل کرد .
وی گفت : زیرا همه فعالان اقتصادی استان معتقد به بازگشت ارز به داخل کشور هستند اما مکانیزم آن باید دیده شود.
 وی در ادامه با بیان اینکه در استان مبارزه با قاچاق کالاو ارز با قوت دنبال می شود ،افزود : در واقع در حوزه ارزی نیازمند ریل گذاری مناسبی هستیم تا این ارز به درستی مدیریت گردد.
 
*تسریع در اجرای مصوبه قانونی انتقال حسابهای مالیاتی واحدهای بزرگ اقتصادی به استان 
استاندار خراسان رضوی در ادامه بر ضرورت انتقال حساب های مالیاتی واحدهای بزرگ اقتصادی استان به داخل تاکید و عنوان کرد : اما در این زمینه مقاومت هایی می شود که تا کنون تحقق آن را با مشکل مواجه نموده است. 
وی اظهار کرد : در شرایطی که هر ساله سازمان برنامه و بودجه سهم درآمدی استان را به صورت جهشی بالا می برد اما بخشی از این سرمایه ها به استان نمی آید و فشار بر استان زیاد است.
وی اظهار کرد : چرا باید درآمد حاصل از این واحدهای بزرگ که مشکلات و تبعات و مباحث آلودگی های آن برای این استان است به تهران برود.
رشیدیان گفت : این قانونی که دولت لایحه آن را ارائه ومجلس مصوب کرده چرا اجرایی نمی شود. 
 
*ضرورت افزایش نظارت بانک مرکزی بر موسسات مالی و اعتباری 
وی در ادامه با اشاره موضوع موسسات مالی و اعتباری اظهار کرد : خراسان رضوی بیشترین مصیبت و مساله را در رابطه با موسسات مالی و اعتباری در کشور داشت که ناشی از عدم نظارت کافی بر آنها در سال های گذشته بود.
وی اظهار کرد : بانک مرکزی باید این نظارت را افزایش دهد و اختیارات شورای بانکها در حوزه استانی نیز افزایش و اختیار یابد که بر این حوزه هم اعمال نظارت نماید.
وی افزود : این در حالی است که برای شورای بانک ها در استان ها هیچ اختیاری در این حوزه دیده نشده است.
 
*اشتغال 16 هزار نفری نقره و ظرفیت های گسترده برای توسعه 
رشیدیان در بحث ارزش افزوده حاصل از نقره از طریق واردات شمش به استان و فرآوری و صادرات آن و ظرفیت قابل توجه استان در این حوزه هم گفت : در خراسان رضوی 16 هزار نفر در تولید مصنوعات نقره اشتغال دارند که اگر این امر مصوب و مجوز آن صادر شود می تواند به توسعه اشتغال و رونق این بخش منجر شود.
وی اظهار کرد : واردات طلا و نقره و فرآوری آندر مرحله بعد صادرات آن می تواند زمینه ای برای رونق اقتصادی باشد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۳۰۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید